1206B221J500CT
Mfr.Part #
1206B221J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 220PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
yes
Case Code (Metric) :
Length :
3.2 mm
Number of Terminals :
2
Walsin
Depth :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
Tape and Reel
Min Operating Temperature :
-55 °C
Lead Free :
Lead Free
Microwave Application :
yes
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Capacitance Value :
220pF
HTS Code :
Brand :
Walsin
Width :
1.6
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance :
220 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Voltage - Rated :
50V
Product Depth (mm) :
1.6
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage :
50VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
3.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Multilayer :
Max Operating Temperature :
125 °C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dissipation Factor (%) :
2.5
Tolerance :
5%
Construction :
Flat
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage Rating (DC) :
50 V
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Feature :
Ratings :
RoHS :
Compliant
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)