1206B181K102CT
Mfr.Part #
1206B181K102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 180PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Width :
1.6
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
1kV