1206B152J102CT
Mfr.Part #
1206B152J102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Features :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Applications :
SMPS Filtering
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
MouseReel
Temperature Characteristics Code :
X7R
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Width :
1.6 mm
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product :
General Type MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Spacing :
Dielectric :
X7R
Brand :
Walsin
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance :
0.0015uF
Tolerance :
5 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Positive Tolerance :
5
Walsin
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
3.2 mm
Class :
Class 2
Surface Mount :
yes
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
15%
Size Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Datasheets
1206B152J102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1206 3216metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm 15% 5% 0.0015uF