12-3513-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12-3513-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Published :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
Lo-PRO®file, 513
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Body Breadth :
0.4 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Length or Diameter :
1.2 inch
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
LOW PROFILE; UL 94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Body Depth :
0.165 inch
Contact Style :
RND PIN-SKT
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Pins :
12
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Material - Post :
Brass
Number of Positions or Pins (Grid) :
12 (2 x 6)
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
12
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Lead Length :
3.175mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Feature :
Closed Frame
Datasheets
12-3513-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 12-3513-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Number of Pins:12, Mounting Type:Through Hole, 12-3513-11H pinout, 12-3513-11H datasheet PDF, 12-3513-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 12-3513-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH