12-3513-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12-3513-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Factory Lead Time :
5 Weeks
Feature :
Closed Frame
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Lead Length :
3.175mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
12
Terminal Pitch :
2.54mm
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions or Pins (Grid) :
12 (2 x 6)
Contact Material - Post :
Brass
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Pins :
12
Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.4 inch
Current Rating :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Lo-PRO®file, 513
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
0.6 inch
Body Depth :
0.165 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Datasheets
12-3513-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 12-3513-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:12, Mounting Type:Through Hole, 12-3513-10H pinout, 12-3513-10H datasheet PDF, 12-3513-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 12-3513-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH