11AA161T-I/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
11AA161T-I/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 16KBIT SGL WIRE 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
1.8 V to 5.5 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Memory Interface :
Single Wire
Pbfree Code :
yes
Series :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Memory Type :
Non-Volatile
Subcategory :
Memory and Data Storage
Product Type :
EEPROM
Serial Bus Type :
1-Wire
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
2-Wire, I2C
Published :
Data Retention Time-Min :
200
Memory Width :
8
Base Product Number :
11AA161
Number of Terminations :
8
Width :
3mm
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Organization :
2 k x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10ms
Clock Frequency :
100kHz
Data Retention :
200 Year
Number of Terminals :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Format :
EEPROM
Memory Organization :
2K x 8
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Length :
3mm
Interfaces :
Serial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Parallel/Serial :
Serial
Density :
16 Kb
Terminal Position :
Dual
Memory IC Type :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power Supplies :
2/5V
Standby Current-Max :
0.000005A
Supply Voltage :
5V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supplier Device Package :
8-MSOP
Base Part Number :
11AA161
Product Status :
Active
Number of Pins :
Product Category :
Tradename :
UNI/O
Pin Count :
Number of Words :
2048 words
Height Seated (Max) :
1.1mm
Memory Density :
16
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Seated Height-Max :
1.1 mm
Write Protection :
SOFTWARE
Supply Current-Max :
0.005 mA
Temperature Grade :
Industrial
ECCN Code :
EAR99
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
Package Shape :
Square
Nominal Supply Current :
5mA
Brand :
Interface :
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
11AA161T-I/MS
Introducing Memory Microchip Technology 11AA161T-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:11AA161, Number of Pins:8, 11AA161T-I/MS pinout, 11AA161T-I/MS datasheet PDF, 11AA161T-I/MS amp .Beyond Memory Microchip Technology 11AA161T-I/MS ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.