11AA020-I/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
11AA020-I/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT SGL WIRE 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Number of Terminations :
8
Memory Organization :
256 x 8
Memory Format :
EEPROM
Density :
2 kb
Supply Current-Max :
0.005 mA
Package Shape :
Square
Organization :
256 x 8
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Standby Current-Max :
0.000005A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Interface :
Serial
Frequency :
100 kHz
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Mounting Style :
SMD/SMT
Write Protection :
SOFTWARE
Contact Plating :
Tin
Temperature Grade :
Industrial
Interface Type :
UNI/O Bus
Seated Height-Max :
1.1 mm
Access Time :
5 ms
Operating Supply Voltage :
1.8 V
Memory Interface :
Single Wire
Min Operating Temperature :
-40 °C
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
Memory Type :
Non-Volatile
Published :
Package :
Tube
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10ms
Base Part Number :
11AA020
Brand :
Serial Bus Type :
1-Wire
Base Product Number :
11AA020
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Radiation Hardening :
No
Data Retention :
200 Year
Number of Terminals :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pin Count :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
8-MSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
HTS Code :
Product Type :
EEPROM
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Mount :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
5mA
Interfaces :
Serial
Data Retention Time-Min :
200
Mounting Type :
Power Supplies :
2/5V
Max Operating Temperature :
85 °C
Pbfree Code :
yes
Max Frequency :
100 kHz
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Memory Width :
Microchip
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
0.85 mm
Subcategory :
Memory and Data Storage
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Terminal Pitch :
0.65mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
1.1mm
Memory IC Type :
Number of Functions :
1
Product Category :
Width :
3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Min Supply Voltage :
1.8 V
Length :
3mm
Number of Words :
256 words
Operating Supply Current :
5 mA
Clock Frequency :
100kHz
Memory Density :
2
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Parallel/Serial :
Tradename :
UNI/O
Datasheets
11AA020-I/MS
Introducing Memory Microchip Technology 11AA020-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:11AA020, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, 11AA020-I/MS pinout, 11AA020-I/MS datasheet PDF, 11AA020-I/MS amp .Beyond Memory Microchip Technology 11AA020-I/MS ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.