115-802EDJ-801
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
115-802EDJ-801
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
THERMISTOR NTC 8KOHM 3518K
Manufacturer :
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Lead Length :
96mm
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
B25/85 :
3518K
Thermal Sensitivity Index :
3495 K
Pbfree Code :
yes
Diameter :
36mm
Series :
115
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
8kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
HERMETICALLY SEALED MATCHED PAIR BEAD
Operating Temperature :
-60°C~300°C
Resistance Tolerance :
±20%
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance in Ω @ 25°C :
8k
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.045W
Tolerance :
20%
Datasheets
115-802EDJ-801
115 Series NTC THERMISTOR Tolerance:20% 8k -60°C~300°C 3518K Bulk
115-802EDJ-801 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±20%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -60°C~300°C to ensure reliable operation. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. It is able to absorb power dissipation from 0.045W.
115-802EDJ-801 Features
Package/Case: Bulk
115 Series
Operating Temperature: -60°C~300°C
8kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.045W
20% Tolerance