1110-6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1110-6R8M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 9A 8 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Number of Terminations :
2
Inductance :
6.8μH
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
8mOhm
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
1kHz
Published :
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Construction :
Bobbin Core
DC Resistance (DCR) :
8mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Type :
Wirewound
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Height :
21.336mm
DC Current :
9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
16.764mm
Number of Functions :
1
Contact Plating :
Tin
Material - Core :
Ferrite
Number of Pins :
2
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
13.97mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Shielding :
No
Max DC Current :
9A
Current Rating :
9A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
1110-6R8M
Bourns, Inc. 1110-6R8M
1110-6R8M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD