1110-100K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1110-100K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 9A 10 MOHM TH
Stock
145
In Stock :
145
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Current :
9A
Test Frequency :
1kHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Military Standard :
Not
Published :
2002
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
9A
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Lead Length :
12.7mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Tolerance :
10%
Construction :
Bobbin Core
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
Wirewound
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
9A
Lead Free :
Lead Free
Series :
1110
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
16.76mm
Saturation Current :
9A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Pitch :
13.97mm
Lead/Base Style :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Shielding :
No
Current Rating :
9A
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Resistance :
10MOhm
Tolerance :
±10%
Inductance :
10μH
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
1110-100K-RC
Bourns, Inc. 1110-100K-RC
1110-100K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD