1110-560K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1110-560K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 2.8A 69 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Construction :
Bobbin Core
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Height :
21.336mm
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
1kHz
Material - Core :
Ferrite
Lead Pitch :
13.46mm
Military Standard :
Not
Current Rating :
2.8A
DC Resistance (DCR) :
69mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Inductance Tolerance :
10%
Number of Pins :
2
DC Current :
2.8A
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Inductance :
56μH
Resistance :
69mOhm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
2.8A
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
16.76mm
HTS Code :
Datasheets
1110-560K-RC
Bourns, Inc. 1110-560K-RC
1110-560K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD