1110-391K-RC
Mfr.Part #
1110-391K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Description
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Tolerance :
±10%
Shielding :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ferrite
Series :
Contact Plating :
Tin
Construction :
Bobbin Core
Diameter :
16.76mm
Max DC Current :
1A
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Current Rating :
1A
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
11.938mm
Type :
Wirewound
Military Standard :
Not
Height :
21.336mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Number of Pins :
2
DC Resistance (DCR) :
460mOhm Max
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Lead Pitch :
11.94mm
Published :
Inductance :
390μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
DC Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1110-391K-RC
Bourns, Inc. 1110-391K-RC
1110-391K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD