110RCM150-24DMQ
Mfr.Part #
110RCM150-24DMQ
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Series :
Melcher RCM (150W)
Efficiency :
93%
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
6.25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Voltage - Input (Max) :
137.5V
Size / Dimension :
6.48Lx3.78W x 1.42 H 164.6mmx96.0mmx36.1mm
Approval Agency :
CE
Voltage - Input (Min) :
50.4V
Power (Watts) :
150W
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Isolation :
4.2kV
Datasheets
110RCM150-24DMQ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH