110RCM150-24D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
110RCM150-24D
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Input (Min) :
50.4V
Voltage - Output 1 :
24V
Power (Watts) :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CE
Efficiency :
93%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
6.48Lx3.78W x 1.42 H 164.6mmx96.0mmx36.1mm
Voltage - Isolation :
4.2kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Series :
Melcher RCM (150W)
Current - Output (Max) :
6.25A
Voltage - Input (Max) :
137.5V
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Datasheets
110RCM150-24D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH