110MT160KB
Mfr.Part #
110MT160KB
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MTK
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 110A MTK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
3
Mount :
Chassis Mount, Screw
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
160V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1600V
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 150A
Number of Pins :
6
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
110MT*KB
Forward Voltage :
1.4V
Diode Type :
Three Phase
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Package / Case :
MTK
Current Rating :
110A
Number of Terminations :
6
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6kV
Published :
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Output Current :
110A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1kA
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Datasheets
110MT160KB
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 10mA @ 1600V 1.4V @ 150A 6-Termination 3-Phase MTK Bulk
110MT160KB Overview
Having 6 pins, it is not equipped with anything.By using the base part number 110MT*KB, the base part number can identify several related parts.Basically, it's an electronic component with a MTK package.Chassis Mount, Screw represents the mounting method.In order to ensure normal operation, the temperature must be set to -40°C~150°C TJ.Since its output current is zero, it offers maximum design flexibility.
110MT160KB Features
6 pin count
MTK package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
110A output current
110MT160KB Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
110MT160KB applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A