110MT120KB
Mfr.Part #
110MT120KB
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MTK
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 110A MTK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current Rating :
110A
Case Connection :
Isolated
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
6
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
6
Base Part Number :
110MT*KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XUFM-X6
Published :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Output Current :
110A
Average Rectified Current :
110A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 150A
Packaging :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1200V
Mount :
Chassis Mount
Terminal Position :
UPPER
Number of Elements :
Forward Voltage :
1.57V
Voltage - Rated DC :
120V
Diode Type :
Three Phase
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1000A
Number of Phases :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Lead Free :
Contains Lead
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
MTK
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2kV
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
110MT120KB
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 10mA @ 1200V 1.4V @ 150A 6-Termination 3-Phase MTK Bulk
110MT120KB Overview
Bridge rectifier is equipped wBridge rectifierh 6 pin count.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 110MT*KB.Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a MTK package.The mounting method of the device is Chassis Mount.Operating at the temperature of -40°C~150°C TJ ensures its normal operation.The output current of 110A makes it feature maximum design flexibility.
110MT120KB Features
6 pin count
MTK package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
110A output current
110MT120KB Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
110MT120KB applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A