110C3-433A
Mfr.Part #
110C3-433A
Manufacturer
RF Solutions
Description
AM 433MHZ POCKET KEYFOB 3 SW, 10
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Mount :
External
Number of Channels :
3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Width :
34mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Modulation or Protocol :
AM, FM
Frequency :
433MHz
Voltage - Supply :
12V
Function :
Transmitter
Datasheets
110C3-433A
RF Solutions 110C3-433A
433MHz AM, FM 9V
110C3-433A Overview
The voltage supplied to 12V can improve efficiency.It has General Purpose applications.RF Transmitter operation can be achieved with a maximum operating temperature of 55°C°C.It operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius in order to ensure reliability.A 9V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency.Mounting the RF transmitter and receiver on a External-mount is the most common method of mounting it.
110C3-433A Features
Minimum of 0°C°C