110C2-433A
Mfr.Part #
110C2-433A
Manufacturer
RF Solutions
Description
AM 433MHZ POCKET KEYFOB 2 SW, 10
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Channels :
2
Operating Supply Voltage :
9V
Min Operating Temperature :
0°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Function :
Transmitter
Mount :
External
Modulation or Protocol :
AM, FM
Published :
2006
Frequency :
433MHz
Voltage - Supply :
12V
Max Operating Temperature :
55°C
Width :
34mm
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
110C2-433A
RF Solutions 110C2-433A
433MHz AM, FM 9V
110C2-433A Overview
A higher supply voltage for 12V will improve efficiency.General Purpose applications can be downloaded from the wireless RF transmitter.Operating at 55°C°C allows for RF Transmitter operation.Maintaining reliability requires a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.Choosing 9V as the supply voltage of wireless RF transmitter will maximi9Ve efficiency.Mounting the RF transmitter and receiver on the wall is done by using a External-mount.
110C2-433A Features
Minimum of 0°C°C