10ZLG680MEFC8X16
Mfr.Part #
10ZLG680MEFC8X16
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
8mm
Height :
16mm
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
3.5mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
ZLG
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
1.25A
Ripple Current @ Low Frequency :
687.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Impedance :
28mOhm
Capacitance :
680μF
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
10ZLG680MEFC8X16
Rubycon 10ZLG680MEFC8X16
ZLG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can