10ZL680MEFC8X16
Mfr.Part #
10ZL680MEFC8X16
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
547.25mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Polar
Number of Pins :
2
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
ZL
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
56mOhm
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitance :
680μF
Termination :
Radial
ROHS3 Compliant
Height :
16mm
Ripple Current :
995mA
Published :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10ZL680MEFC8X16
Rubycon 10ZL680MEFC8X16
ZL 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 995mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can