10ZA22MEFCT54X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ZA22MEFCT54X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
ZA
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
69mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
490mOhm
Datasheets
10ZA22MEFCT54X7
Rubycon 10ZA22MEFCT54X7
ZA 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can