10YXG82MEFC5X11
Mfr.Part #
10YXG82MEFC5X11
Description
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
82µF
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
ROHS3 Compliant
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polar
Datasheets
10YXG82MEFC5X11
Rubycon 10YXG82MEFC5X11
YXG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can