10YXG820MEFC8X11.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10YXG820MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
YXG
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
4000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
820µF
Height :
11.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rubycon 10YXG820MEFC8X11.5
YXG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can