10WA470MEFC8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10WA470MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Height :
9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3.5052mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
456mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
380mA
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
WA
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Published :
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Polarization :
Polar
Datasheets
10WA470MEFC8X9
Rubycon 10WA470MEFC8X9
WA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can