10TQ045S
Mfr.Part #
10TQ045S
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
10A, 45V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Average Rectified Current :
10A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
45V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Voltage :
570mV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 10A
Lead Free :
Contains Lead
Case Connection :
CATHODE
Number of Pins :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1050A
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
1.05kA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Output Current :
10A
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating :
10A
Application :
High Power
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Number of Phases :
1
Packaging :
Tube
Base Part Number :
10TQ045
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Capacitance :
900pF
Pin Count :
4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 45V
Datasheets
10TQ045S
SMC Diode Solutions 10TQ045S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 10A -55°C~175°C 2mA @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10TQ045S Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 2mA volts.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.Having a current rating of 10A means it can carry the maximum current an indefinite period without deterioration.Surge current can reach maximum value 1.05kA.This device can deliver 900pF values depending on the capacitance.A diode's breakdown voltage indicates the maximum reverse voltage that can be applied without causing an exponential increase in leakage current in the diode, and its breakdown voltage is 45V.
10TQ045S Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the breakdown voltage of a diode is 45V