10TQ035S
Mfr.Part #
10TQ035S
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
10A, 35V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Stock
605
In Stock :
605
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 35V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Base Part Number :
10TQ035
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2009
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Max Surge Current :
1.05kA
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 10A
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Supplier Device Package :
D2PAK
Datasheets
10TQ035S
SMC Diode Solutions 10TQ035S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 10A -55°C~175°C 2mA @ 35V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10TQ035S Overview
A reverse leakage current of 2mA volts can be generated by this device.A rectified current of 10A volts is averaged for this device.1.05kA is the maximum value of surge current.
10TQ035S Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 10A volts