10TAE220ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10TAE220ML
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Type :
Molded
Leakage Current :
0.22mA
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Series :
POSCAP™ TA
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
2400mA
Length :
7.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D3L
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
10V