10TAB47M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10TAB47M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.8mm
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
1.9mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
Series :
POSCAP™ TA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Dissipation Factor :
0.08 %
Leakage Current :
47μA
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Manufacturer Size Code :
B2
Capacitance :
47μF
Length :
3.5mm
Ripple Current :
1100mA
Voltage :
10V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
10TAB47M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TAB47M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:1411 (3528 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Type:Molded, Voltage:10V, 10TAB47M pinout, 10TAB47M datasheet PDF, 10TAB47M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 10TAB47M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.