10NA100MEFC6.3X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10NA100MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Ripple Current :
115mA
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
6.3mm
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ High Frequency :
138mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Series :
NA
Polarization :
Bi-Polar
Height :
11mm
Datasheets
10NA100MEFC6.3X11
Rubycon 10NA100MEFC6.3X11
NA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can