10KXF6800MEFC22X20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10KXF6800MEFC22X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
KXF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Published :
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
6800µF
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
1.5065A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
KXF 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In