10GENW3EM-R
Mfr.Part #
10GENW3EM-R
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Power Entry Modules (PEM)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Panel Thickness :
0.032 ~ 0.063 0.81mm ~ 1.60mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Wire Leads
Current Rating :
10A
Feature :
Bleed Resistor
Mount :
Panel, Snap in
Packaging :
Bulk
Fuse :
1 (Unlimited)
Accomodates a Fuse :
115/250VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current - IEC :
10A
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Voltage - Rated AC :
115V
Connector Style :
IEC 320-C14
Series :
GE
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.45mm x 21.90mm