10GENG3EM(H)
Mfr.Part #
10GENG3EM(H)
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Panel Thickness :
0.032 ~ 0.063 0.81mm ~ 1.60mm
Accomodates a Fuse :
No
Termination :
Quick Connect
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CSA, UL, VDE
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Feature :
Mounting Clip
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Voltage - Rated AC :
115V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - IEC :
115/250VAC
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.50mm x 21.50mm
Current - IEC :
10A
Fuse :
No
Current Rating :
10A