10GENG3E-R(H)
Mfr.Part #
10GENG3E-R(H)
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Voltage - Rated AC :
115V
Feature :
Bleed Resistor, Mounting Clip
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Panel Thickness :
0.032 ~ 0.063 0.81mm ~ 1.60mm
Series :
GE
Current - IEC :
10A
Published :
Accomodates a Fuse :
No
Termination :
Quick Connect
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Package / Case :
Module
Number of Positions :
3
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.50mm x 21.50mm
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Panel, Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current :
10A