10GENG3E-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10GENG3E-R
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Package / Case :
Module
Series :
GE
Max Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
115V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating :
10A
Voltage - IEC :
115/250VAC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Positions :
3
Depth :
57mm
Feature :
Bleed Resistor
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Connector Style :
IEC 320-C14
Accomodates a Fuse :
No
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Orientation :
Straight
Published :
Mount :
Panel, Snap in
Length :
31mm
Termination :
Quick Connect
Panel Thickness :
0.032 ~ 0.063 0.81mm ~ 1.60mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V