10GEEW3EM
Mfr.Part #
10GEEW3EM
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.45mm x 21.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Termination :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle, Male Blades
Current Rating :
10A
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated AC :
115V
Accomodates a Fuse :
No
Fuse :
115/250VAC
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Packaging :
Bulk
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Current - IEC :
10A