10CTQ150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10CTQ150
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Capacitance :
200pF
Peak Non-Repetitive Surge Current :
620A
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
TO-220-3
Current Rating :
10A
Lead Free :
Contains Lead
Max Surge Current :
620A
Voltage - Rated DC :
150V
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Published :
Supplier Device Package :
TO-220AB
Base Part Number :
10CTQ150
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Average Rectified Current :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
Mount :
Through Hole
Forward Voltage :
1.1V
Number of Pins :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930mV @ 5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Datasheets
10CTQ150
Vishay 10CTQ150
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 5A 150V-DC TO-220-3 Through Hole
10CTQ150 Overview
A forward voltage of 1.1V will enable the device to operate.We should be monitoring the surge current and keeping it below 620A.Using the part, you can draw a current of 10A.Approximately 200pF farads of capacitance are present in this device.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 50μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
10CTQ150 Features
1.1V forward voltage
200pF farads
10CTQ150 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10CTQ150 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23