10CTQ150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10CTQ150
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
10A, 150V, TO-220AB, SCHOTTKY
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930mV @ 5A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Pins :
3
Capacitance :
200pF
Forward Voltage :
1.1V
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Contains Lead
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Voltage - Rated DC :
150V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
620A
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Current Rating :
10A
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
5A
Diode Type :
Schottky
Max Surge Current :
620A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
10CTQ150
Packaging :
Tube
Datasheets
10CTQ150
SMC Diode Solutions 10CTQ150
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 5A 150V-DC TO-220-3 Through Hole
10CTQ150 Overview
A forward voltage of 1.1V will enable the device to operate.We should be monitoring the surge current and keeping it below 620A.Using the part, you can draw a current of 10A.Approximately 200pF farads of capacitance are present in this device.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 50μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
10CTQ150 Features
1.1V forward voltage
200pF farads
10CTQ150 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10CTQ150 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23