10CJ11KE
Mfr.Part #
10CJ11KE
Manufacturer
Ohmite
Description
10W 11K OHMS CENTOHM 5%
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Unclassified
Reach Compliance Code :
Unknown
Package Length :
39.7 mm
Terminal Shape :
Wire
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
HTS Code :
Lead Length :
38.1 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Tolerance :
5%
Working Voltage :
1600 V
Construction :
All-Welded
Resistance :
11000 Ω
Rated Temperature :
25 °C
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Terminals :
2
Rated Power Dissipation (P) :
10 W
JESD-609 Code :
e1
Series :
Axiohm
Lead Diameter :
0.813 mm
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C