10CJ10KE
Mfr.Part #
10CJ10KE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 10W AXIAL
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Number of Terminations :
2
Resistance :
10 kOhms
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Series :
Axiohm
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.313" Dia x 1.563" L (7.95mm x 39.70mm)
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Features :
Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Datasheets
10CJ10KE
10 kOhms, 10W, Wirewound,