10AX032H2F35E1SG
Mfr.Part #
10AX032H2F35E1SG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 384 I/O 1152FBGA
Number of I/O :
384
Height Seated (Max) :
3.5mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Number of Inputs :
384
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Number of LABs/CLBs :
Width :
35mm
Voltage - Supply :
0.87V~0.98V
Length :
35mm
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage :
0.9V
Packaging :
Tray
yes
Datasheets
10AX032H2F35E1SG
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
10AX032H2F35E1SG Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 384 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 320000 logic elements or cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.87V~0.98V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Arria 10 GX series are a type of FPGA that belong to the Arria 10 GX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 384 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 21040128 means that this device will offer you a lot of memory. 119900 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 0.9V battery.