108SAK035M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
108SAK035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
232mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1000µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
1.05mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.1385A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Ripple Current :
990mA
Terminal Shape :
Wire
Series :
SAK
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.14
Datasheets
108SAK035M
Cornell Dubilier Electronics 108SAK035M
SAK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can