108RSS016M
Mfr.Part #
108RSS016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current :
655mA
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
RSS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
5.0038mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
282mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.17
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
655mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.48mA
Ripple Current @ High Frequency :
917mA @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
108RSS016M
Cornell Dubilier Electronics 108RSS016M
RSS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 655mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can