10120001-101LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10120001-101LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR HI SPEED 120POS EDGE MT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
Airmax VSe®
Number of Conductors :
ONE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Usage :
Daughtercard
Number Of PCB Rows :
12
Orientation :
RIGHT ANGLE
Body Breadth :
0.811 inch
Number of Positions :
120
Withdrawl Force-Min :
.15012 N
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
120
Connector Style :
High Speed
Durability :
200 Cycles
Packaging :
Tube
Contact Plating :
Gold, Tin
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
50VAC
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Length :
21.9mm
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pitch :
0.055 1.40mm
Current Rating :
500mA
Contact Style :
BLADE PIN-SKT
Color :
Natural
Number of Columns :
10
Termination :
Press-Fit
Insertion Force-Max :
.5004 N
PCB Contact Row Spacing :
1.397 mm
Mount :
Edge, Through Hole
Voltage - Rated AC :
50V
Body Depth :
1.331 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
12
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Resistance :
60mOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V