10089331-102LF
Mfr.Part #
10089331-102LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
HEADER BERGSTIK
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Current Rating :
1 A
Contact Finish Thickness :
Series :
Amphenol
EU RoHS :
Compliant
Package :
Tray
Features :
Screwlocks
Product Type :
High Speed / Modular Connectors
Termination Style :
IDC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
64
Contact Finish :
Automotive :
No
ECCN (US) :
EAR99
Number of Rows :
4 Row
Product Category :
Number of Positions :
64
Product :
Receptacles
Tradename :
METRAL?
Insulation Resistance (MOhm) :
500
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Number of Columns :
16
Subcategory :
Backplane Connectors
Product Status :
Active
Termination :
IDC
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Voltage Rating :
1000 V
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Insulation Resistance :
500 MOhms
Packaging :
Tray
Connector Usage :
Body Orientation :
Straight
Brand :
Amphenol FCI
Base Product Number :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2 mm
Number of Positions Loaded :
All
Orientation :
Straight
Maximum Current Rating (A) :
1/Contact
Color :
Black
Housing Color :
Black
PPAP :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Termination Method :
IDT
Gender :
RCP
Current Rating (Amps) :
1A