10088314-101LF
Mfr.Part #
10088314-101LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 288POS EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Length :
28.6mm
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Press-Fit
Series :
ZipLine™
Body Breadth :
0.907 inch
Orientation :
Straight
Number of Rows :
18
Number Of PCB Rows :
18
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.071 1.80mm
PCB Contact Row Spacing :
1.1938 mm
Number of Columns :
16
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
HTS Code :
Contact Resistance :
150mOhm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Housing Material :
Thermoplastic
Connector Usage :
Daughtercard
Durability :
200 Cycles
Mount :
Edge, Through Hole
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Contacts :
216
Max Current Rating :
100mA
Reference Standard :
UL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
288
Number of Positions Loaded :
All
Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
No
Color :
Black
Packaging :
Tube
Depth :
30.6mm
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Insertion Force-Max :
.3892 N
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Withdrawl Force-Min :
.10008 N
UL Flammability Code :
94V-0