10087120-226LF
Mfr.Part #
10087120-226LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 85°C
No
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Number Of PCB Rows :
2
Terminal Length :
0.114 inch
Mounting Option 1 :
LATCH and EJECT
Contact Finish Termination :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height - Seated (Max) :
2.244 (57.00mm)
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
Size / Dimension :
0.984 Dia (25.00mm)
Impedance :
110 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Through Hole
Amphenol FCI
Ratings :
Insulation Resistance :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Filter Feature :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Body Breadth :
0.338 inch
Ripple Current @ Low Frequency :
3.51A @ 100Hz
Capacitance :
1200μF
Additional Feature :
LATCHED, LOW PROFILE, POLARIZED
Tolerance :
±20%
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
11 Weeks, 1 Day
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85 mOhm @ 100Hz
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Surface Mount Land Size :
Series :
B43501
Applications :
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
3 A
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Board Mounting Option :
HOLE .099-.111
Mounting Option 2 :
LOCKING
IEC Conformance :
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
EAR99
Total Number of Contacts :
26
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Insulator Color :
Gray
Voltage - Rated :
200V
Body/Shell Style :
Receptacle
Body Depth :
0.685 inch