10087120-064LF
Mfr.Part #
10087120-064LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Depth :
0.685 inch
Height - Seated (Max) :
2.252 (57.20mm)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks, 1 Day
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
COMMERCIAL
Board Mounting Option :
HOLE .099-.111
Insulation Resistance :
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Size / Dimension :
0.984 Dia (25.00mm)
IEC Conformance :
No
Impedance :
330 mOhms
Rated Current (Signal) :
3 A
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
400V
Body Breadth :
0.338 inch
Total Number of Contacts :
64
Termination Type :
Solder
Mounting Option 1 :
LOCKING
yes
Terminal Pitch :
2.54 mm
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Amphenol FCI
Contact Gender :
Male
Ratings :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Tolerance :
±20%
MIL Conformance :
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270 mOhm @ 100Hz
Reference Standard :
UL, CSA
Reach Compliance Code :
Compliant
DIN Conformance :
Contact Finish Termination :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ripple Current @ Low Frequency :
1.49A @ 100Hz
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
Terminal Length :
0.114 inch