10087120-040LF
Mfr.Part #
10087120-040LF
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Length - Termination :
0.114 inch
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Body Breadth :
0.338 inch
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
5.8mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating :
3A
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Positions :
40
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Length :
2.9mm
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Body Depth :
0.685 inch
Datasheets
10087120-040LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 40-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height