10087120-016LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10087120-016LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Quickie™
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Insulation Color :
Gray
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
1.5kV
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
UL, CSA
Rated Current (Signal) :
3A
Lead Length :
2.9mm
Insulation Resistance :
10GOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Body Length or Diameter :
1.56 inch
Number of Positions Loaded :
All
Length - Termination :
0.114 inch
Body Depth :
0.685 inch
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Style :
Board to Cable/Wire
Current Rating :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Color :
Grey
Number of Positions :
16
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Gender :
Male
Contact Shape :
Square
Feature :
Keying Slot
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold, Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Mating Post Length :
5.8mm
Contact Type :
Male Pin
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.338 inch
Contact Material :
Brass
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
10087120-016LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 16-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height