10087119-064LF
Mfr.Part #
10087119-064LF
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Length :
2.9mm
Mating Post Length :
5.8mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
3.96 inch
Grey
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
1.5kV
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
Length - Termination :
0.114 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Min Operating Temperature :
-65°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
64
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Series :
Quickie™
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Published :
UL94 V-0
Rated Current (Signal) :
3A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Depth :
0.685 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Male Pin
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating :
3A
Body Breadth :
0.338 inch
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
10087119-064LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 64-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height